A munkavédelmi törvény előírja a munkáltató számára, hogy meg kell felelnie az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek. Azt azonban, hogy a jogszabályban előírt kötelezettségét milyen formában, milyen eszközökkel és módon teljesíti, a törvényi szabályozás nem határolja be.
Mikor kell a munkáltatónak munkavédelmi szabályzatot készíteni?
A munkavédelmi törvény szabadkezet ad a munkáltatóknak abban, hogy a munkavédelmi követelményeket milyen módon teljesítik. A munkáltató rendelkezhet egyedi utasításban, illetve munkavédelmi szabályzatban. Ez utóbbi a munkavédelem követelményrendszerét, eljárási szabályait sok egyedi utasítás helyett egyetlen munkavédelmi utasításban, az úgynevezett munkavédelmi szabályzatban foglalja egységbe.
Felmerülhet a kérdés, hogy a munkavédelmi szabályzatnak hány főtől kell rendelkezésre állnia. A munkavédelmi szabályzat mint belső szabályozás nem függ a létszámtól, munkavédelmi szakmai követelmények határozzák meg.
A munkavédelmi szabályzat elkészítését mérlegelni kell, hogy a cégstruktúra megkívánja-e, ugyanis, amennyiben a szabályzat implementálásra került, akkor a munkáltató kötelessége azt frissen tartani, valamint betartani és betartatni. Amennyiben a hatóság ebben mulasztást tapasztal, bírság szabható ki a munkáltatóra.
Nincs annál kellemetlenebb helyzet, amikor egy vállalatra azért rónak ki büntetést, mert nem tartották be a munkavédelmi szabályzatukban foglaltakat, amit igazából el sem kellett volna készíteniük, mert minden, a szabályozáshoz szükséges írásos dokumentáció megfelelően rendelkezésre állt.
Amennyiben bizonytalan, hogy az Ön cégének szükésége van-e egyáltalán munkavédelmi szabályzatra, a Smart Safety Solution Kft. szakemberei készséggel segítenek ezt kideríteni.
A munkavédelmi szabályzat készítése
Bár a munkavédelmi szabályzat megléte törvényileg nem kötelező, egy egységes és átfogó megelőzési stratégiát a munkáltatónak kötelező kidolgoznia, amely kiterjed:
- a munkafolyamatra,
- a technológiára,
- a munkaszervezésre,
- a munkafeltételekre,
- a szociális kapcsolatokra és
- a munkakörnyezeti tényezők hatására.
A munkavédelmi szabályzat alkalmas ennek a stratégiának az írásba foglalására, valamint részét képezhetik a jogszabály szerint írásbeli rendelkezésre kötelezett területek előírásainak rögzítése is (pl. egyéni védőeszköz juttatás rendje, védőital juttatás rendje, orvosi vizsgálatok rendje, oktatások rendje), amely a munkáltatót terheli. Lehetőséget biztosít arra, hogy a munkavédelem területén meghatározott követelményeket a munkáltató a sajátosságainak megfelelően teljesíthesse.
A munkavédelmi szabályzat bonyolultsága abban rejlik, hogy komoly előkészítő, egyeztető, összehangoló munkát igényel. A munkavédelmi szabályzatot be kell illeszteni a munkáltató szabályrendszerébe, megfelelő összhangot kell kialakítani a szervezeti és működési szabályzattal, a kollektív szerződéssel, a munkáltató egyéb szabályzataival, utasításaival.
Egyes szabályozási körök ráadásul munkabiztonsági szaktevékenységnek minősülnek (pl. egyéni védőeszköz juttatás rendje, orvosi alkalmassági vizsgálatok rendje), ezért szükséges, hogy a munkavédelmi szabályzatot munkabiztonsági szakember készítse el.
Munkavédelmi szabályzat tartalma
A munkavédelmi szabályzat tartalmazza mindazokat az általános követelményeket, valamint a munkavégzés személyi és tárgyi feltételeit, melyek az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményei. A munkavédelmi szabályzat összefoglalja az adott cégre vonatkozó munkavédelmi előírásokat.
A kötelező írásos szabályozások összegyűjtése, rendszerezése mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára megkönnyíti a betartandó szabályok megismerését és gördülékeny kikereshetőségét, követhetőségét.
A munkavédelmi szabályzat kötelező tartalmi elemei:
- Egységes és átfogó megelőzési stratégia
- Egyéni védőeszközök juttatási rendje
- Orvosi alkalmassági vizsgálatok rendje
- Részletes oktatási tematika
- Cég által használt nyomtatvány sablonok
A munkavédelmi szabályzat tartalma lényegében a tevékenység típusától és veszélyességi fokától függ.
Összeállításakor az alábbi fő pontokat érdemes sorra venni:
- A munkavédelmi szabályzat hatálya
- Ügyrend (munkavédelmi feladatok munkakörhöz kapcsolása)
- Az alkalmazás munkavédelmi feltételei (egészségi alkalmasság, szükséges képzettség, ismeret)
- Munkavédelmi oktatás (oktatások rendje, tematika)
- Egyéni védőeszközök, védőital, tisztálkodási eszközök és szerek juttatása
- Munkavégzésre vonatkozó rendelkezések (általános magatartási szabályok, személyi, szervezési intézkedések, távmunka, elsősegély biztosításának rendje, dohányzással kapcsolatos szabályok)
- Munkavédelmi eljárások rendje (létesítés, üzemeltetési dokumentumok, műszeres és higiénés vizsgálatok rendje, kockázatértékelés, munkavédelmi ellenőrzések rendje, időszakos felülvizsgálatok)
- Munkabalesetek, foglalkozási megbetegedések bejelentésének, kivizsgálásának és nyilvántartásának általános szabályai, munkabaleset kártérítésének rendje
- Munkavédelmi érdekképviselet, érdekegyeztetés
- Hatályba léptető rendelkezések
- Mellékletek, iratminták
- Vonatkozó jogszabályok jegyzéke
Természetesen ezek a szempontok, illetve a tartalmi összeállítás tevékenységtől függően változik.
Tudatos vezetőként nem akarja a véletlenre bízni cége munkavédelmi dokumentációját? A Smart Safety Solution Kft. évtizedes szakmai tapasztalattal nyújt segítséget munkavédelmi szabályzatának előkészítésében és elkészítésében.
Vegye fel velünk a kapcsolatot.