Tűzvédelmi szabályzat a tűz elleni védekezés szolgálatában

Tűzvédelmi szabályzat fontos a tűz elleni védekezésben

Ahhoz, hogy megértsük, mi a tűzvédelmi szabályzat lényege, érdemes tisztázni magának a tűzvédelem fogalmának a tartalmát. Az 1996. évi XXXI. törvény a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról megfogalmazása alapján a tűzvédelem, vagyis a tűz elleni védekezés a következőket foglalja magában:

„a tűzesetek megelőzése, a tűzoltási feladatok ellátása, a tűzvizsgálat, valamint ezek feltételeinek biztosítása”

Tűzvédelmi szabályzat készítése

A tűzvizsgálat hatósági tevékenység, így a gazdasági társaságok kötelezettsége a megelőzésre és a keletkezett tüzek oltásának felelősségére vonatkozik. Ennek teljesítésére a 101/2023. (XII. 29.) BM rendelet a tűzvédelmi szabályzatról, a tűzvédelmi házirendről, valamint a tűzvédelmi oktatásról ad jogszabályi útmutatást.

Az általános tűzvédelmi szabályokat minden esetben az adott szervezet tevékenységére és működésére egyedileg kell kialakítani, illetve összhangba hozni a helyszínre már érvényes tűzvédelmi szabályzattal, azzal ellentétes rendelkezéseket nem tartalmazhat. Ilyen eset előfordulhat pl. egy épületrész bérélése és üzemeltetése esetén.

Kinek kell tűzvédelmi szabályzat

Először is lássuk, hogy a tűzvédelmi szabályzat kinek kötelező.

  • ha a munkavégzésben részt vevő családtagokkal együtt 50-nél több munkavállalót foglalkoztatnak,
  • az általuk üzemeltetett, bérelt épületrész, épület területén található olyan helyiség, amelynek a legnagyobb befogadóképessége meghaladja az 50 főt, vagy
  • 10 fő befogadóképességet meghaladó kereskedelmi szálláshelyet üzemeltetnek
  • tűz- és robbanásveszélyes anyagokkal dolgoznak vagy tárolják azokat.

Mikor kell tűzvédelmi szabályzatot készíteni?

Következő fontos kérdés, hogy a tűzvédelmi szabályzatnak mikor kell elkészülnie.

  • A 101/2023. (XII. 29.) BM rendelet alapján a tűzvédelmi szabályzatnak a rendeltetésszerű működés megkezdésének időpontjától alkalmazásba kell lépnie, így már a működés megkezdése előtt el kell készíteni a szabályzatot.
  • A szabályzatot érintő változások esetén is legfeljebb 30 nap áll rendelkezésre, hogy a tűzvédelmi szabályzat naprakész legyen.

A tűzvédelmi szabályzat tartalma

A tűzvédelmi szabályzat tartalmi követelményei 101/2023. (XII. 29.) BM rendelet megfogalmazásában:

„2. § A tűzvédelmi szabályzat tartalmazza

  1. a tűzvédelmi feladatot ellátó személyek feladatait és kötelezettségeit,
  2. a tűzvédelmi szervezet feladatára, felépítésére, működési és irányítási rendjére vonatkozó szabályokat,
  3. a tevékenységre és a tevékenység helyszínére vonatkozó tűzvédelmi használati szabályokat, előírásokat,
  4. a rendszeres és az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenység végzésének szabályait,
  5. a tűzvédelmi ismeretekkel, a tűzvédelmi oktatással, a tűzvédelmi berendezések kezelésének, tűzvédelmi eszközök használatának elsajátításával kapcsolatos feladatokat,
  6. a munkavállalókra vonatkozó tűzvédelmi képesítési követelményeket,
  7. a 3. § (1) bekezdése szerinti tűzriadó terv hiányában a tűz esetén végrehajtandó feladatokat és viselkedési szabályokat, a végrehajtásért felelős beosztásokat,
  8. a létesítményi tűzoltóság működésének, szolgálatellátásának szabályait,
  9. a tűzvédelmi szabályzat készítésére kötelezett által üzemeltetett, bérelt épület, épületrész 50 főnél nagyobb befogadóképességű helyiségei esetében a – kiürítési számítással vagy azzal egyenértékű módon igazolt – megengedett maximális befogadóképességet, valamint a megengedett maximális befogadóképességnek megfelelő helyiséghasználat módját és felelősét,
  10. a tűzvédelmi szabályzat készítőjének nevét és elérhetőségét, a készítő aláírását, a készítés dátumát, a készítő jogszabályban meghatározott tűzvédelmi szakmai képesítését igazoló dokumentumot kiállító intézmény nevét, a dokumentum számát, a szakmai képesítés megnevezését, a kiállítás dátumát.”

Bizonyos esetekben a tűzvédelmi szabályzathoz mellékelni kell tűzriadó tervet is. A Tűzriadó tervet jogszabály szerint a 101/2023. (XII. 29.) BM rendelet 4. § részletezi.

Ki készíthet tűzvédelmi szabályzatot

Tűzvédelmi szabályzatot legalább középfokú tűzvédelmi képesítéssel rendelkező személy készíthet és módosíthat. Amennyiben a szabályozás felsőfokú képesítésű szakember közreműködését írja elő, akkor aszerint kell eljárni.

Jogszabály szerint Önnek mindenképpen tűzvédelmi szakemberrel együttműködve kell elkészítenie a Tűzvédelmi szabályzatát. Azon kívül, hogy így tehet eleget a jogi követelményeknek, Ön is biztos lehet abban, hogy minden számításba kerül a Tűzvédelmi szabályzat elkészítésekor.

A Smart Safety Solution Kft. küldetése a biztonság megteremtése a megelőzés által. Gyakorlott szakembereink rendelkezésére állnak Tűzvédelmi szabályzatának elkészítésében is.